Standings after 8 rounds (top 64)

http://chess-results.com/tnr286811.aspx

Rk. SNo Name Typ sex FED RtgI RtgN Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4
1 2 GM Istratescu Andrei ROU 2604 0 Csu Universitatea De Vest Timi 6,5 2373 32,5 34,50 2629
2 1 GM Zubov Alexander UKR 2614 0 UCRAINA 6,5 2315 31,5 33,75 2652
3 3 GM Szabo Gergely-Andras-Gyula ROU 2559 0 Csu Universitatea De Vest Timi 6,5 2308 30,5 32,25 2593
4 5 GM Damljanovic Branko S50 SRB 2541 0 SERBIA 6,5 2306 30,5 32,25 2591
5 25 CM David Alexandru-Vasile U20 ROU 2390 0 Clubul Central De Sah Bucurest 6,5 2256 30,0 31,75 2529
6 17 IM Costachi Mihnea U18 ROU 2423 0 Cs Politehnica Iasi 6,5 2185 29,0 30,50 2466
7 6 GM Nevednichy Vladislav ROU 2525 0 Cs Aem Luxten Timisoara 6,0 2322 32,5 31,25 2510
8 4 GM Jianu Vlad-Cristian ROU 2558 0 Csu Universitatea De Vest Timi 6,0 2306 32,5 31,25 2507
9 18 GM Sundararajan Kidambi IND 2422 0 INDIA 6,0 2256 30,5 29,75 2431
10 13 GM Kovacevic Aleksandar SRB 2481 0 SERBIA 6,0 2253 30,0 28,00 2522
11 16 IM Bida Mihai-Eugen ROU 2429 0 Cs Universitatea Craiova 6,0 2252 30,0 29,25 2517
12 23 IM Filip Lucian-Ioan ROU 2395 0 Cs Sah Club Galati 6,0 2201 28,0 27,50 2422
13 24 FM Dolana Andrei-Theodor U18 ROU 2393 0 Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 2174 29,5 28,50 2404
14 12 IM Miron Lucian-Costin ROU 2495 0 Cs Universitar Ploiesti 6,0 2156 28,0 26,50 2392
15 32 IM Itkis Boris S65 ROU 2357 0 Cs Victoria Techirghiol 6,0 2141 27,5 27,50 2369
16 27 IM Bogdan Dan ROU 2373 0 Acs Sah Club Vados Arad 6,0 2112 26,0 25,25 2304
17 36 FM Vrencian Lehel ROU 2336 0 Cs Otopeni 6,0 2095 26,5 25,00 2381
18 7 GM Antal Gergely HUN 2521 0 UNGARIA 5,5 2332 33,5 28,00 2523
19 47 IM Florescu Codrut-Constantin ROU 2269 0 Acs Comex Bucuresti 5,5 2323 34,0 27,00 2518
20 20 IM Soltanici Ruslan MDA 2408 0 MOLDOVA 5,5 2252 29,5 25,25 2380
21 8 GM Stefansson Hannes ISL 2521 0 ISLANDA 5,5 2250 30,0 25,75 2393
22 59 FM Nastase Robert-Paul U20 ROU 2217 0 Cs Otopeni 5,5 2225 30,5 23,00 2407
23 10 IM Korpa Bence U20 HUN 2497 0 UNGARIA 5,5 2216 30,5 26,75 2380
24 37 FM Secheres Adrian-Simion U20 ROU 2315 0 Csu Universitatea De Vest Timi 5,5 2216 29,0 25,00 2423
25 56 CM Stoleriu George U16 ROU 2233 0 Cs Politehnica Iasi 5,5 2195 27,0 23,00 2326
26 29 IM Balla Tamas-Kristof ROU 2371 0 Acs Sah Club Vados Arad 5,5 2193 27,5 24,75 2374
27 42 FM Stanciu Alexandru-Ovidiu ROU 2291 0 Cs Studentesc Medicina Timisoa 5,5 2188 29,0 25,50 2302
28 22 IM Peptan Corina-Isabela w ROU 2397 0 Csm Bucuresti 5,5 2177 30,0 25,50 2366
29 81 I Ciorgovean Iustin U16 ROU 2158 0 Csu Universitatea De Vest Timi 5,5 2164 28,5 23,75 2301
30 30 IM Baratosi Daniel ROU 2370 0 Cs Universitar Ploiesti 5,5 2149 29,5 27,00 2339
31 19 GM Abramovic Bosko S65 SRB 2415 0 SERBIA 5,5 2135 28,0 23,75 2310
32 38 Schitco Ivan U14 MDA 2315 0 MOLDOVA 5,5 2123 29,0 25,25 2334
33 14 GM Georgescu Tiberiu-Marian ROU 2470 0 Clubul De Sah Al Municipiului 5,5 2120 28,0 25,25 2295
34 39 FM Yao Stefano U18 ITA 2302 0 ITALIA 5,5 2108 27,5 23,50 2331
35 21 GM Sanduleac Vasile MDA 2403 0 MOLDOVA 5,5 2060 25,0 22,25 2304
36 40 FM Pop Alexandru ROU 2300 0 Cs Otopeni 5,5 2033 26,5 23,00 2186
37 49 CM Pisu Robert-Daniel ROU 2261 0 Acs Fianchetto Constanta 5,5 1979 24,0 21,50 2212
38 76 CM Vasiesiu Victor U18 ROU 2169 0 Css Targu Mures 5,0 2349 32,0 25,25 2437
39 15 IM Vedmediuc Serghei MDA 2459 0 MOLDOVA 5,0 2331 32,5 25,00 2439
40 9 GM Zajic Milan U18 SRB 2499 0 SERBIA 5,0 2294 32,5 25,25 2369
41 33 WFM Marjanovic Annamaria U16 w HUN 2354 0 UNGARIA 5,0 2261 30,0 22,75 2326
42 11 GM Manolache Marius ROU 2495 0 Cs Studentesc Medicina Timisoa 5,0 2204 29,0 22,00 2377
43 34 FM Abramciuc Marius U20 MDA 2351 0 MOLDOVA 5,0 2201 28,5 21,50 2335
44 52 IM Cvetkovic Srdjan S65 SRB 2249 0 SERBIA 5,0 2172 28,5 20,50 2207
45 86 Trifan Andrei Ioan U14 GER 2142 0 GERMANIA 5,0 2171 28,0 20,50 2172
46 89 CM Ognean Mihnea-Ionut U14 ROU 2136 0 Css Targu Mures 5,0 2156 29,0 21,00 2244
47 35 IM Ardeleanu Alin S50 ROU 2339 0 Acs “petra-Sah” Satu Mare 5,0 2142 29,0 22,25 2317
48 48 FM Gilea Lucian ROU 2261 0 Cs Universitatea Targoviste 5,0 2140 29,5 22,00 2300
49 46 FM Acsinte Matei-Ionut U18 ROU 2273 0 Csm Focsani 2007 5,0 2134 28,0 20,00 2214
50 62 Mariano Elia ITA 2203 0 ITALIA 5,0 2127 26,5 20,25 2280
51 45 IM Weinzettl Ernst S50 AUT 2279 0 AUSTRIA 5,0 2111 28,0 20,25 2266
52 60 FM Ileana George U16 ROU 2205 0 Cs Universitatea Din Alba Iuli 5,0 2107 27,5 19,50 2232
53 31 CM Gavrilescu David U14 ROU 2359 0 Cs Sah Club Oltenia Craiova 5,0 2106 27,5 19,00 2353
54 134 Kansal Evrim TUR 1929 0 TURCIA 5,0 2104 29,0 21,75 2268
55 64 CM Geiger Alex-Emanuel U18 ROU 2192 0 Lps Satu Mare 5,0 2103 26,5 19,00 2253
56 43 FM Banzea Alexandru-Bogdan U18 ROU 2283 0 Clubul Central De Sah Bucurest 5,0 2088 26,0 20,00 2263
57 63 FM Voiteanu Gabriel ROU 2200 0 Cs Universitar Ploiesti 5,0 2086 27,5 20,50 2215
58 108 FM Martinovici Ilie U14 MDA 2059 0 MOLDOVA 5,0 2075 28,0 19,75 2227
59 51 FM Dicu Razvan-Stefan ROU 2251 0 Cs Otopeni 5,0 2058 26,0 19,75 2157
60 83 FM Daianu Cristian-Clement ROU 2155 0 Cs Otopeni 5,0 2054 26,0 19,00 2109
61 85 CM Ursan Petru-Sebastian U20 ROU 2142 0 Css Nr. 1 Timisoara 5,0 2054 25,5 17,25 2107
62 72 CM Ciorica Mihai-Vlad U16 ROU 2172 0 Css Nr. 1 Timisoara 5,0 2034 24,5 19,00 2004
63 102 Chen Jacob U16 USA 2082 0 SUA 5,0 2034 24,5 15,00 2175
64 58 Takacs Laszlo U20 SVK 2229 0 SLOVACIA 5,0 1982 24,0 18,50 2177
Tags:
Share: 0